TIBETSKÝ TERIÉR ( jak je popsán na stránkách CZ-pes):

Je středně veliký, dlouhosrstý, velmi atraktivní, temperamentní a společenský pejsek. Pro svoji výjimečnou povahu a snadnou péči je vyhledávaným společníkem pro lidi, kteří mají zájem o přírodní typ psa s ideální velikostí. Je vhodný do bytu, a proto si ve světě získal velkou oblibu. V Čechách je dosud plemenem málopočetným, ale postupně si i u nás začíná získávat velkou oblibu a rodina příznivců tibeťáků je rok od roku větší.

Je to pes odolný, vše co na něm příroda stvořila pro přežití v jeho domovině Tibetu není pro nic za nic. Například dlouhá srst v obličejové části ho měla chránit před písečnými bouřemi či ostrým slunečním svitem. Elegantní osrstěný ocásek nesený hrdě nad hřbetem zahřívá citlivou ledvinovou partii. Jeho dvojí srst jej chrání jak před zimou tak před horkem a vodou (krycí srst vodu odpuzuje a chvíli trvá, než se promočí).

Je temperamentní, vytrvalý a odvážný. Miluje pohyb a kontakt se svojí smečkou, kterou ochotně doprovází při jakékoli činnosti, ať už při pobytech v přírodě, na horských túrách, tak při běžném životě ve městě. Je ideálním společníkem rodinám s dětmi či starším lidem. Má velké srdce a je ochoten vždy rozdávat radost, pohodu a štěstí, nikdy nemá špatnou náladu. Tibeťani tyto psíky nazývají "malí lidé" a kdo měl tu čest s tibeťákem žít, potvrdí, že toto označení opravdu sedne. Je velmi vnímavý, jeho výchova musí být důsledná a spravedlivá. Je inteligentní a má výbornou paměť, někdy je poněkud samostatnější. K cizím lidem si zachovává odstup. Je výborným hlídačem, nebezpečí ohlásí, ale nenapadne. Dobře vychází i s ostatními domácími mazlíčky a také s jinými plemeny psů.